Adio arme (prin SAFE)?

SIG Sauer 516 – Sursa: sigsauer.com

Sau: Despre oameni si soareci daunatori

Pentru ca nu puteam sa nu dam cu bata in balta, cu mucii in fasole sau cu tesla in (propriile) coaie si de data asta. Pentru ca intregul program SAFE a fost o catastrofa.

Pentru ca e greu de identificat vreun program din SAFE care sa nu cante cate un cantec, o serenada dedicata in cel mai bun caz opacitatii decizionale si, in cel mai rau, coruptiei si traficului de influenta.

Pentru ca Seful Statului Major al Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad este acum la DNA, fara legatura directa cu SAFE, dar in legatura cu traficul de influenta normalizat in interiorul MApN.

Pentru ca am ajuns aproape de starea in care cu greu cineva i-ar simti lipsa, daca intregul program SAFE ar fi, prin absurd, anulat.

Am duce lipsa Mistral-ului, definitia achizitiei cu dedicatie? Sau IRIS-T, pierzatorii licitatiei SHORAD/VSHORAD, primiti inapoi pe usa din dos? Sau Airbus, pretinsii “parteneri traditionali”, care isi cer cu insistenta demna de Shylock tributul in grame de elicopter?

Restul e “decat” Rheinmetall. Singurul lucru pozitiv e ca vor inlocui “afacerea Skoda” in dictionar, la capitolul “achizitii militare de povestit nepotilor”.

Si asta e doar la MApN. Dar la MAI? Abia s-a stins scandalul investigatiei Recorder.

Saga mutarii contractului „Sistem armament individual tip NATO” – SAI la MAI nu a fost nici pana acum complet elucidata. Stim ca exista “gunoi”, nu stim detaliile. Inca. Dar mizeria ajunge intotdeauna la suprafata.

Si MAI-ul a urmat exact acelasi traiect. A atribuit cu dedicatie un program de achizitie unei companii care a oferit un produs de mana a doua (dpdv al clientilor militari) pe care nu ar fi avut de gand nici macar sa-l produca in totalitate in Romania. Sau asta e explicatia care razbate deocamdata de dupa perdea. In lipsa alternativei, e singurul “narativ” care exista.

Cel mai important program de dotare cu armament individual este acum in aer, variantele de achizitie in comun impunand solutii de compromis. Pentru ca MAI n-a fost in stare.

In stare sa reziste presiunilor, in stare sa testeze si sa gaseasca cea mai buna varianta dpdv tehnic si industrial, in general, in stare sa gestioneze un program de asemenea anvengura.

Solutia curajoasa ar fi o achizitie in comun cu Moldova de Est, a unei arme alese de utilizatori si care sa fie produsa 100% local. Probabil ca MAI nu va fi in stare nici de asta ci se va opta pentru solutia cea mai facila, sa dispara scandalul, si sa achizitionam orice arme or fi, in comun cu oricine s-o nimeri.

Pentru ca nu vom ramane cu mai nimic, din punct de vedere industrial.

Pentru ca banii vor fi oricum furati.

Catalin Tolontan scria “În fața dronei de la Galați a stat suferință omenească reală. În spatele „isteriei dronelor” stă dorința de a pune mâna pe putere și pe bani“:

… alții au simțit mirosul banilor. Dacă aveți o bunică, acum e momentul să facă un start-up de drone și alt start-up de anti drone! Câte zile credeți că vor trece în România până să declare unii că au găsit deja sistemul valah imbatabil, perfect și rotund împotriva dronelor?

Colega mea, jurnalista Claudia Pîrvoiu a descris fenomenul general: „România este sub asaltul unor grupuri organizate de interese care vânează fonduri publice comercializând proiecte fanteziste. De fapt, sunt niște escrocherii la nivel înalt”.

Ce pregătim noi

Formula e aceeași: Vine cineva și spune că face în România ceva unic în lume. Important e să nu se înțeleagă nici cine e cineva și nici ce Dumnezeu e ceva-ul care se face. E parte din mister. Apoi se declară că va costa enorm. Și, cu cât costă mai mult, cu atât e mai secret și mai greu de înțeles. Pentru că e de importanță strategică.

După explozia dronei de la Galați, să ne pregătim, așadar, să avem sistemul perfect care va proteja România de atacuri aeriene: rachete, avioane, sau drone.

Sursa: Hotnews

Articol aparut pe 30 Maiu’.

Pe 29 trecut aparuse deja urmatorul articol: “Industria privată de apărare trage un semnal de alarmă: Situaţia de la Galaţi putea fi prevenită cu tehnologii produse în România

După incidentul de azi, de la Galaţi, companii private din domeniul apărării atrag atenţia cu privire la faptul că în România există posibilitatea producerii de sisteme care să lupte contra ameninţărilor cu care se confruntă România azi.

Ce nemultumea asa numita “industrie privata de aparare”?

Companiile care operează la acest nivel nu pot participa la nesfârşit la demonstraţii, exerciţii şi prezentări doar pentru că cineva este curios să vadă tehnologia. (…)

Părerea lui Mihai Filip este împărtăşită, într-o oarecare măsură, şi de Bogdan Ochiană, de la Orbotix, o altă companie relevantă din industria de apărare, care, la fel ca Oves Enterprise, a primit contract de la MAI pentru dotarea României cu drone. (…)

Tocmai de aceea, România trebuie să treacă de la demonstraţii şi discuţii izolate la construcţia reală de capabilităţi.

Sursa: MonitorulApararii.ro

Rezumand, demonstratiile si exercitiile sint pentru fraieri, baietii destepti se misca repede si cumpara/vand. Acum, ca e la oferta. Repede. Nu conteaza ce si cum, conteaza sa vina banu’ la baiat. Suna cunoscut?

Nu stiu daca la ei se referea Tolontan cand a scris articolul sau, but if the shoe fits

Contractele pentru drone sint de altfel un alt absent la apelul SAFE al MAI. I-o fi speriat cineva? Inca negociaza in buzunarul cui sa intre offsetul?

Asta sa regretam? Pentru ca oriunde apesi pe SAFE, iese puroi.

You can leave a response, or trackback from your own site.

68 Responses to “Adio arme (prin SAFE)?”

  1. Caudillo says:

    In mod sigur se va continua tradiția, respectiv că nimeni nu este vinovat pentru ratarea dotării cu arme de asalt prin SAFE.
    La fel cum nu a fost nimeni vinovat pentru zecile de turele cumpărate degeaba pentru modernizarea MLI.

    Până la urmă trăim în România și asta ne ocupă tot timpul.

    Dacă România a dat 240 de milioane de dolari pentru niste hârtii și o bucată de pământ supraevaluată, ca sa l cităm pe prim-ministrul in funcție, ce mai contează că unele cadre de conducere și au bătut joc de dotarea MApN și MAI, SPP, SRI, etc

  2. Xv says:

    Bre, hai sa nu confundam sula cu prefectura.
    Intr-adevar ramasesera 67 turele, care au si fost scoase la vanzare, dar nu stiu sa le fi cumparat cineva.
    Restu pana la 101 au fost montate.
    Macar a existat un batalion inf mec dotat performant (tun + rachete AT moderne) in poarta FNG, pe prafu ala.

  3. Ion Valcu says:

    De prin factziuni (alea, de partea buna a istoriei si a pandemiei) culese:

    https://jurnalul.ro/stiri/observator/general-rezerva-tunurile-armatei-romane-modernizate-rheinmetall-nu-au-fost-livrate-1034664.html

    Nah, de nu s-o mai decartat de la “bujet” spre presa 🙂

  4. Ion Valcu says:

    Daunatori, daunatori, daunatori … eh, ne mai luam din atata lucru.

    https://defapt.ro/investigatii/nave-multirol-igsu-noi-abandonate-fara-personal

  5. Caudillo says:

    Pe scurt, e evident că generalul Vlad Gheorghiță nu a executat întocmai și la timp ordinele primite în legătură cu SAFE și așa a apărut dosarul din iulie anul trecut.
    Cine pretinde că nu vede legătura ori e retardat ori face parte din statul paralel.
    Acum, concret vorbind, SAFE e compromis total, singura ieșire onorabilă din kkt îl ăsta este implicarea CCR și anularea contractelor SAFE, din motive de neconstituționalitate.

    Altfel, dacă cineva sapă puțin prin contracte, Afacerea Skoda e pistol cu apă față de SAFE, Watchkeeper, F35, etc

  6. Caudillo says:

    Admin, ai pus lista:
    ………..

    Sa nu-i uitam pe autori:

    Col. ing. PETRE Mihăiță – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Col. dr. ing. NICOLA Julian – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Col. SZLAVIK Monica – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Col. VĂTĂMANU Marius – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Lt.col. cons. jur. DIEANU Roxana – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Lt.col. MAZERE Andrei – Statul Major a l Forțelor Terestre – MApN;

    F.P. cons. jur. ŞIŞMANIAN Gabriel – Secretariatul General – MApN;

    Lt.col. ing. PÎRVULESCU Cătălin —Agenția de Cercetare pentru Tehnică ș i Tehnologii Militare;

    Lt.col. ing. STOICA Anca – Agenția d e Cercetare pentru Tehnică ș i Tehnologii Militare;

    Lt.cdor ing. ZAVOIANU Mădălin – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Lt.col. ing. MATANIE Daniel – Direcția Planificare Integrată a Apărării – MApN;

    Cpt. dr. ing. MARIAN Alexandra – Direcția Generală pentru Armamente – MApN;

    Pit. LUPU Marius – Agenția Media a Armatei – MApN;

    P.c.c. ing. UDREA Mihail-Alexandru – Direcția Generală pentru Armamente – MApN

    ……

    In primul rand, de ce l ai pus pe Plt Lupu Marius de la Agenția Media a Armatei, că nu înțeleg ce rol a avut omul asta.
    Înțelegeam la o adică să l treci pe lista pe șeful lui, dar văd că de el n ai zis nimic.

    In al doilea rând, trebuie să înțelegi situația acestor oameni.
    După cum vezi, generalul Vlad Gheorghiță a fost executat că ultima scurseră din cauza SAFE.

    In cazul acestor oameni se poate aplica altă metodă, retragerea accesului la informații clasificate și atunci li se termină cariera militară.

    Accesul poate fi revocat din motive banale, ofițerul responsabil poate considera că ai prea multe datorii sau cheltuiești prea mult.

    Legea nu stabilește care sunt limitele de îndatorare sau de cheltuieli așa că ofițerul responsabil este acoperit legal.
    Nici măcar nu trebuie să motiveze retragerea accesului la informații clasificate.

    Desigur că poți să i dai in judecată, au fost cazuri când justiția a dat dreptate celor dați afară din sistem, dar procesul e lung și riscant.

    Am văzut cazuri de oameni dați afară pe diverse motive,fara nici o legătură cu serviciul, care au fost reangajați prin decizii judecătorești și li s au plătit salariile pe perioada cât au fost dați afară din serviciu, dar nu doresc nimănui să treacă prin asta.
    Și să știi că ăia care i au dat afară nu au pățit nimic!
    Recorder spune că la MAI au fost repercuRsiuni (ca să o citez pe Diana Buzoianu) pentru cei de la “doi și un sfert” care au făcut abuzuri, dar n aș baga mana in foc pentru afirmația asta!

  7. Marius Z. says:

    https://www.profit.ro/stiri/politic/decizie-ultima-ora-bani-in-plus-la-aparare-pe-final-de-an-pentru-arme-vehicule-infrastructura-si-it-c-22284533
    “suplimentarea bugetului Ministerului Apărării Naționale pe anul 2025 (23 decembrie) , pentru:
    – Modernizare sistem artilerie antiaeriană Oerlikon Model GDF 103 la standardul sistem AA cu capacități CRAM;
    – Infrastructura Baza 57 Aeriană în cazarma 888 Mihail Kogălniceanu;
    – Elicopter H215M cu capabilități de luptă la suprafață (AsuW);
    – Autospeciale capacitate mărită intervenții la incendii aeroportuare;

    – Autospecială de acces radio pentru sisteme radar și ISR; – Sistem dislocabil pentru funcționare structură de nivel B-850 PAX; – Obligații contractuale acorduri-cadru în domeniul IT și comunicații, securitate și apărare cibernetică. – Achiziție rachete PAC-2 prin NSPA (NATO Support and Procurement Agency)

  8. Caudillo says:

    Admin,
    Mă faci să râd.
    Păi îți spun eu cum merge treaba.
    Evident că nu pot sa încalc legea, așa cum fac oamenii din statul paralel, deci nu pot sa ți s-au prea multe detalii, nume.

    Ideea e simplă.
    Să zicem că “X” încalcă regulamentele militare, nu zic legea.
    Faptă se notează și se trece la dosarul lui X.

    Dar când lui X i se cere ceva și X refuza, “se deschide dosarul” și încep
    repercuRsiunile, respectiv concedierea sau bulăul.
    Eu nu zic că generalul Vlad Gheorghiță e nevinovat, că nu am de unde sa știu asta.
    Foarte posibil să fi făcut o românească autentică, să fi mărit numărul de locuri la buget că sa intre o pila.
    Mare lucru, de astea se fac obișnuit în România, se poate merge până la ordin de ministru pentru asta, nu îți vorbesc din cărți.
    Ceva banal.
    Doar că acum s a scos fila din dosarul personal pentru ca omul nu a livrat ce trebuie.

    Chiar și el spune că nu e întâmplător că la au chemat acum la Parchet, că știe cum stă treaba.

    • admin says:

      Inteleg ce spui dar daca “X” încalcă regulamentele militare (cateodata si legea, ca asa-i in tenis) atunci “X” nu prea mai e port-stindardul cinstei si onoarei, asa ca nu o sa ma grabesc sa-l plang prea mult cand o sa i se deschida dosarul. Vorbim de militarul cu cea mai mare functie in tara, care chiar ar trebui sa fie “curat”. De ce e asta o pretentie prea mare pentru Romania?

      Chiar asa, ce te face sa crezi ca omul e luptatorul singuratic impotriva “caracatitei”, de merita simpatia publicului? Mult mai probabil, e o lupta intre grupuri de interese. Mafii. Mai pica cate unul, ok. Daca chiar a facut o romaneasca autentica, atunci e de bine, zic. Sistemul trebuie drenat in permanenta. Anunta-ma cand ii fac o scamatorie din asta unuia nevinovat, atunci se merita sa ne indignam.

  9. Caudillo says:

    Am înțeles de ce l ai pus pe Plt Lupu, dar să știi că părerea mea este că îl supraevaluezi mult pe om.

    Dacă vrei să vezi cum e cu agenția în cauză uita te pe Facebookul șefului agenției.

    Pe orice interpretare a legii, șeful agenției încalcă legea, face propagandă politică pentru președintele României și pentru ministrul apărării.
    Pe lângă asta mai și critica opoziția pe contul personal.

    Orice angajat al PSM vede postările lui, că sunt publice, dacă s ar aplica legea in secunda doi ar trebui să i se retragă accesul la informații clasificate.

    Deci, despre ce vorbim?

  10. Caudillo says:

    Admin,
    Ideea este că pe Vlad Gheorghiță nu l au chemat la Parchet pentru a face justiție, l au chemat pentru că nu a făcut ce i s a ordonat.

    Dacă îl chemau pentru că se dorea eradicarea corupției era OK.

    Cum spunea Băsescu când se certa cu Ponta,
    “Mai înghit o broasca, dar nu un porc”

    Eu zic că Vlad Gheorghiță nu a vrut să înghita ditamai porcul, probabil nu a vrut să semneze chiar tot ce i s a cerut.
    Sau poate sunt niste reglări de conturi, dar mi se pare prea mult tămbălău pentru așa ceva, mai curând pare un exemplu pentru cei care refuza sa semneze ce li se pune in fata.

  11. Caudillo says:

    Io zic, după mintea mea, că mesajul cu Vlad Gheorghiță e următorul:

    Bah, dacă pe ditamai generalul, șeful militar al MApN, îl putem executa cum vrem noi, pe restul, care sunteți mai mici, va halim la micul dejun

    Cât despre

    Vorbim de militarul cu cea mai mare functie in tara, care chiar ar trebui sa fie “curat”. De ce e asta o pretentie prea mare pentru Romania?

    să știi că a existat un asemenea militar în România, zilele trecute mi am amintit de moartea lui.
    A murit cu demnitate, ca un adevărat militar.

    E gdrept că de multe ori m am îndoit că era român, era excesiv de corect pentru țara asta.

    Mi ai reproșat că am scris off topic despre el.

  12. Mihais says:

    Dacă treaba armiei era să spargă bubele,era bine 2 luni și rău 20 de ani,că devenea precum in Africa,cea mai înarmată banda de gangsteri.

    Treaba armiei e sa facă a.i să nu violeze mongoloizii tot ce are cromozomi XX și să nu castreze ce are XY.
    Dacă e RM noul Skoda,nu știu ce să zic,dar ce e pe SAFE dpdv tehnico-tactic e și va fi ok vreme buna. Nu 45 de ani,dar Anglia a gatat cu datoriile pt WW 1 in 2015.Numa un secol.Si ce erau în 1915,ce-s azi…

    Suntem putini și prost echipați.Cu investițiile astea vom rămâne puțini,dar echipați semi-decent.
    Dacă se termina la timp,totul merge bine,funcționează măcar 50% in reclama,dacă,dacă…
    Se putea mai bine,da.Se putea mult mai rău,clar.
    Sunt alte combinații mai bune,da.Sunt ce avem pe rol măcar 80% din 100% ,za Best of za Best din ziua de azi? Iar da.
    Este ce avem pe rol superior calitativ inamicului de peste 10 ani?Aproape sigur da.
    Ar fi asta o premieră în istoria ultimilor 500 de ani? Iar da.

    Sunt toate nevoile acoperite? Nici vorbă,dar pt zisele nevoi ar necesita o industrie cum și-au făcut ucrainenii.
    Dar e mai greu să faci industria ce produce 35mm în masă și jumătăți de blindate modern decât să faci una ce produce FPV in masă.

    • admin says:

      @Mihais: nu te contrazic decat aici: “Este ce avem pe rol superior calitativ inamicului de peste 10 ani?Aproape sigur da.

      Depinde de inamic.

      Si nu ma refer doar la cei-mai-iubiti-dintre-vecini, care au si ei taman acelasi lucruri dar SAFE-ul a ocolit cu mare gratie articolele care sint la mare nevoie in Ucraina: drone si rachete de croaziera cu raza (foarte) lunga de actiune, comunicatii prin sateliti, sateliti de cercetare si apararea anti-racheta. Adica, ce avem pe rol o fi superior, dar nu avem pe rol lucrurile care fac diferenta la momentul asta.

      A, poate si la al doilea punct: nu e sigur ca vom face jumatati de blindate moderne, decat daca-contabiliceste or sa spuna ca vopseaua costa milioane de $ pentru fiecare vehicul. Aproape sigur vor face manarii de genul asta. Cum altfel poti produce jumatati de vehicule, daca turela (zica-se) valoreaza deja jumate, adica ar trebui sa produci 100% din tot ce intra in sasiu (inclusiv motor, transmisie, tren de rulare)? Chiar crede cineva chestia asta?

      A, da si noi inca nu producem drone militare deci nu stiu, nu ma pot pronunta cat de usor/greu ar fi sa producem FPV-urile respective in masa.

  13. radu says:

    @Admin

    Seful SMG trebuie in primul rand sa fie un militar foarte bun, sa stie sa organizeze si sa gestioneze Armata si apararea tarii. Nu trebuie sa fie neaparat un cavaler imaculat pe cal alb, din partea mea poate sa joace si “murdar” rau de tot, daca aia asigura victoria in razboi/conflict.

    Faptul ca a dat un telefon sau a facut o cerere sa-i asigure un loc fara plata la nus ce universitate fetei unui coleg e cvasi-irelevant pentru calitatile lui cele mai necesare, acelea de militar, de razboinic etc etc.

    Ori hai sa ne uitam la Predoiu et company

    A incercat sa bage pe gatul Romaniei o teapa cu Sig Sauer, si nu a semnat contractul pentru drone anti-drona (C-UAS, in special cu producatori romani) exact cand am avut problema cu drona ruseasca la Galati, unde cea mai buna solutie ar fi fost exact dronele anti-drona.

    Habar n-am cum dracu au ajuns programele astea la Predoiu/MAI, ei n-au nicio treaba cu asa ceva, sau n-ar trebui, obiectiv vorbind.

    Singurele motive care se vad ar fi manareli ale “sistemului” in spatele cortinei (secu+politruci+militieni = Dinamo de vorbeam noi) intr-u propria imbogatire si mentinerea Armatei (si industriei aferente) cat mai jos, pentru ca de, rivalitate. Sau putem vorbi chiar direct de tradare. Presupun ca e o combinatie din ambele.

    Gheorghita si Armata (banuiesc ca inclusiv Miruta cel putin de la un moment dat, dar pe ala n-au gasit inca cu ce sa-l agate) au incercat pana la urma sa puna picioru in prag si a urmat reactia astora, foarte rapida (nu ca-n cazuri precum Nordis de ex, unde onor ministru Predoiu se face ca ploua, ca de merge mana-n mana cu Pesedeaua) si pentru practic niste nimicuri irelevante.

    Practic “Dinamo” saboteaza si “Steaua” si Nationala, mana-n mana cu arbitri dar si cu echipe si federatii din strainatate (precum cea rusa) doar ca sa ramana ei liderii campionatului intern, da-l dreacu de interes si orgoliu national

    Ma mir cum accepta in continuare Steaua toate astea, ca fanii (sau poporul) nu pare sa-nteleaga mare lucru

    • admin says:

      @radu: pai ti-ai raspuns singur cum accepta Steaua toata asta. Chiar in cazul ideal descris de tine, am avea o armata condusa de unul care are rezultate dar care face si mismasuri, fiind acoperit de secretul de serviciu si bagandu-i pe altii mai mici in fata, ca asa e ordinul. Nu o sa zic eu cu ce seamana asta, ca ma ia lumea cu huo. In practica, avem o armata condusa de unul care nu are rezultate – care-i scorul la doborat drone? – care face si mismasuri. O fi un “militar foarte bun, sa stie sa organizeze si sa gestioneze Armata si apararea tarii“?

    • admin says:

      @radu: mai zici tu “nu a semnat contractul pentru drone anti-drona (C-UAS, in special cu producatori romani) exact cand am avut problema cu drona ruseasca la Galati, unde cea mai buna solutie ar fi fost exact dronele anti-drona

      Nu, solutia ar fi fost dronele anti-drona care functioneaza. Dronele cumparate de la Sosetuta (sau Chilotel) or functiona? Ca au fost niste exercitii demonstrative pentru armata si brusc, “producatorii romani” spun ca nu mai sint interesati, ei sint prea sus in stratosfera ca sa mai faca demonstratii pentru MApN.

      Sau poate nu au avut rezultate bune in teste si acum au nevoie de un pretext ca sa nu mai participe. Decat zic. Posibilitati care se poate.

  14. Caudillo says:

    https://economedia.ro/un-contract-cu-sri-sta-la-baza-proiectului-ai-de-196-milioane-de-euro-castigat-de-digi-in-cadrul-safe-hotnews-ro.html

    Digi a obținut un contract de 196 milioane euro prin SAFE, via SRI

    BAH NENICA, CE MAI POȚI SĂ ZICI DUPĂ UN ASEMENEA TUN?

    Doar sa l citezi pe eternul Băsescu:

    AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRĂ!

  15. Xv says:

    Bre, mai lasati-o cu odele lu Gheorghita, l-au agatat pt o gainarie, da, probabil i-au cautat-o f atent, dar aia e si anvergura lui, nu e vreun ingeras si nici vreun Manstein.
    Pierderea mai mare ar fi Berdila, spre deosebire de Gheorghita care a cam trecut ca gasca prin apa prin cariera, ala are o cariera solida, chiar daca personajul e sulfuros.

    Functia de sef SMG are o latura politica importanta, desi e ocupata de un militar, asa ca toti care o ocupa sunt presati si de politic pt diverse combinatii, asta e realitatea, de unde si faptul ca avem 4 fosti sefi SMG (din 11) condamnati pt ca au incalcat legea. Dar strict pe combinatiile lor.

    Marin a avut noroc cu matrozu ajuns la butoane.
    Probabil si Ionel a facut destule, dar a ajuns la Cotroceni. Si era considerat omu rusilor.
    Altu a fost doar un fripturist plagiator, dar aia e dupa virgula la cate kkturi majore invart cei care sunt chiar imaginea MApN.

    Din toti 11 doar Degeratu, Danila si Petrescu nu au avut probleme cu legea, dupa 89.

  16. Caudillo says:

    Admin
    De ceva timp m am resemnat cu ideea că repetăm toate greșelile pe care le au făcut politicienii români interbelici.
    Dar nu mi am închipuit vreodată că România îl va plăti și pe Teszari, după ce i a plătit pe Papperger, Macron, Netanyahu.

    Am ajuns să i invidiez pe bulgari, oricum ne au dat clasă cu exporturile de armament de 6 miliarde de euro, însă iarăși nu mi am închipuit că au ajuns bulgarii sa ne dea lecții de demnitate, premierul Rumen Radev le a zis americanilor că fără Visa Waiver sa și ia avioanele din Bulgaria până la sfârșitul lunii iunie

    ” I called for the suspension of [the need for US] visas for Bulgarian citizens during my conversation with the US President but I have not received a positive answer. While I fully understand the complexity of all the regulatory procedures, we also have our priorities and we cannot respond positively to the request for long stays of aircraft and tankers at Sofia airport,” Radev said on Friday.

    “We’re extending the permission [only] until the end of June so we can give time to our allies to reschedule and find another location,” he added.

    https://balkaninsight.com/2026/05/29/bulgaria-stops-us-military-aircraft-refuelling-after-crossing-swords-with-trump/bi/

    Nu știu ce vor obține bulgarii , dar măcar încearcă o negociere

  17. Ion Valcu says:

    Presupun ca “This Is Spartaa!!!”. 🙂

    https://www.stiripesurse.ro/generalii-din-fruntea-armatei-se-retrag-sub-presiunea-dna-gheorghita-vlad-si-iulian-berdila-cer-iesirea-la-pensie_3891836

    Nici rushii ai’ rai nu ne-or mai lua in serios.
    Marina nu, armie terestra nu, inteli nu, spionaj nu…
    Noroc cu ungurii, Andorra si Burkina Faso.

    • admin says:

      Traim vremuri interesante, zic.

      Si abia au inceput, o sa aiba DNA de lucru pentru ani de acum inainte cu SAFE-ul asta.

  18. Mihais says:

    Admin,sunt foarte de acord cu tine ca vor incerca manareli.Si vor reusi,pt ca sunt multe curve care se vor arunca dezbracate in fata lor sa-i incurajeze la manareli.Dar tot e mai mult decat nimic. Orice altceva in plus presupune un alt fel de stat roman,alta poveste.
    Problema e ca tara se apara cu fer si de bine de rau va fi ceva fer.Tara fiind fraierimea,nu daunatorii.Iar ferul cu pricina trebuie alaltaieri,deci nu e timp de stat,facut reforma statului 2 generatii de acum incolo,iar undeva prin 2060 sa ne apucam sa ne gandim ca poate nu ne vor toti binele si sa ne luam un caine rau in curte.

    Nu ma bag la sateliti,ca nu ma pricep decat la motoare Warp,dar avem dovada praftica de cum s-a facut puhoiul de drone ucrainene.Adica sute de mici firme care le produc foarte distribuit si rasfirat,deci imposibil de eliminat,cu tehnologie banala pt epoca noastra.
    Si aici ajungem la un punct spinos.Conceptul esential din UA,dupa Je,nu e ca dau aia cu rachete facute pe genunchi,ci ca ambele echipe pot produce rachete pe genunchi in numar coplesitor pt maretele complexe militar-industriale ramase cu idei din 2001.Rachetele si dronele in sine se schimba ca izmenele.
    Adica suntem din nou ca in anii 30-40.Doar ca nu mai e cu blindate,e cu drone si anti-drone.Pustile,mitralierele,aruncatoarele,tunurile din 1930 puteau lupta cu succes in 1945,dar blindatele si armele AT se schimbau la 1-2 ani.Fabrica de tancuri era la fel de importanta ca utilizarea lor.
    Amu,nu stiu ce vor face mari producatori de drone bastinasi,dar interesul statului in povestea asta ar fi ca usurel incetisor sa bage niste zeci de milioane in facilitati cu uz dual.Pt a avea un lant de furnizopri capabili sa faca la o adica motoare,ESC-uri,softuri si alte nazbatii esentiale.Plastic,metal sau chiar lemn gasim unde sa prelucram.
    Simplul fapt ca iei drona de la nemti,legi fire si dai cu surubelnita 5 suruburi o fi 100% asamblata pe plan local.
    Dar fenteaza cu succes esenta problemei.
    Apropos,ucrainenii se izbesc constant de problema cu micile componente la furnizorii vestici.De unde au ajuns sa isi faca ei ce au nevoie.Inca mai au nevoie de chinezi,pt ca nu-si pot face numerele necesare,dar macar au calea cea dreapta. Si mai e o chestiune,mai importanta decat dronele:cum nu murim. Aici sunt pasi facuti,cu fabricatul de AHEAD.Dar asta e doar un strat,din multele necesare.
    WW2 si actualul meci sunt interpretate la nivel de liceu:binomul tanc/avion respectiv drone.Dar lectia veritabila e ca la un moment dat au aparut mijloace AT,doctrina,organizare,care au oprit tancurile.De unde rezulta armele combinate.KAmpfgruppe e prea putin diferita functional si organizational de ceva modern(la nivel de 2010). Asa si cu lectia din UA,nu va fi asimilata pana cand structura,doctrina si tehnica nu vor opri dronele,urmand sa apara un echilibru intre armele combinate ce ataca si armele combinate ce se apara.
    Dar astea nu tin de SAFE.Ce tine de SAFe e ca in 2040 patratica MLI din N altele necesare atunci va fi bifata.

    • admin says:

      @Mihais: n-am nimic cu fer-ul de pe Rin. E mai bine decat nimic dar mai putin decat se putea, prin prisma localizarii.

      Dar am ajuns la vesnica dilema: mai bine e sa avem fer dar acceptam furtul sau asteptam sa starpim furturile inainte sa cumparam ferul? Ambele abordari au merite.

  19. radu says:

    @Admin

    Cum iti explici faptul ca Steaua marcheaza in deplasare (vezi cazul cu F-16 care a doborat drona aia in Estonia sau Letonia, nu-mi amintesc exact) dar nu prea marcheaza acasa?

    E vina “atacantului”, a “capitanului echipei” sau a “antrenorului”, e vina presedintelui politic al Ligii Nationale (ori ce lider politruc mai e pe lantul de comanda) sau cum se poate explica?

    Despre privatii romani care ar produce drone, pai aia sunt privati, ei cam trebuie sa vanda drone pana la urma, altfel ori inchid taraba si pleaca acasa ori se apuca de altceva, la ei nu prea e ca la firmele de stat, unde pot face un prototip (fie si doar pe hartie) si apoi asteapta nelimitat pana cand “statul” se decide (sau nu) sa cumpere produsul. Daca le-au testat in demonstratii (si posibil si in Ucraina) dar tot nu sunt bagati in seama, ce ar putea face? Sau cum se face ca ei le testeaza in aplicatiile militare ale MApN dar MAI (care n-are nicio treaba cu aplicatiile alea) is aia care trebuie sa le achizitioneze (pentru cine, pentru ei, pentru Armata, ii le dau lui Arafat la Aprarea Civila si SMURD, le preia Politia Locala sau Jandarmeria, ori care e faza)?

    In plus mai e si colaborarea cu Ucraina, aia din ce inteleg s-au oferit demult sa faca astfel de colaborari (plus din ce zic unii din Romania, au si testat produse ale noastre la ei). Plus, toata afacerea poate fi bagat in SAFE, in beneficiul atat al Romaniei cat si al Ucrainei (si in detrimentul Rusiei). Plus, din ce imi amintesc, cineva cu rang inalt din Armata Romana (nu mai stiu daca unul din cei doi generali acuzati acum) a fost la Kiev nu demult, tocmai sa perfecteze astfel de colaborari si schimburi de experienta, sa vedem si noi mai direct cum sta treaba cu dronele si anti-dronele.

    Ce cauta de fapt C-UAS (apararea anti-drona si dronele anti-drona) la MAI? Ce cauta armamentul usor de infanterie (pentru MApN) la ei? De ce n-au semnat niciunul din contractele astea, desi cel putin ala cu dronele e vital, si nimeni nu vorbeste despre asta?

    De ce s-ar accepta teapa Sig Sauer, cu un produs mediocru care nici macar n-ar fi facut suta la suta in Romania, ingropand practic industria autohtona de arme de infanterie?

    Asta cand ai oferta FN de ex, care iti da spre suta la suta transfer de tehnologie si licenta pentru un produs cel putin marginal mai bun (daca tot nu adopta si adapteaza ceva local bazat pe AK, atunci ai FN Scar NG next generation, ce vrei mai mult?), plus intreaga gama de arme cerute, de la pistol la mitraliera de companie (GPMG cum ii zice aliatu)?

    Mie imi face impresia, din pacate, ca se va merge pe varianta aia la arme de infanterie, “sistemul/Dinamo” asteapta doar sa se schimbe guvernul si spera ca urmatorul ministru al MApN si urmatorii sefi militari din Armata vor fi suficient de timorati incat sa inghita galusca, apoi vor lua ceva scump si in cantitati mai mici din afara si la C-UAS/anti-drone (de preferinta ceva american, cu perierea obligatorie a lui Trump/Krasnov), pe spaga/comisionul de rigoare, ignorand in continuare atacurile rusesti si incalcarile frontierei.

    Si in caz de Doamne feri ceva mai grav, unii o vor tuli afara cu banii furati, iar altii se vor preda imedat si isi vor pune serviciile in slujba cotropitorului, cum au facut si inaintasii lor.

    Deja ai o buna parte din clasa politica care se prosterneaza direct ori indirect Rusiei si agentului lor din SUA, Krasnov/Trump, si “sistemul” se face ca ploua in timp ce pune bete-n roate Armatei si dotarii ei

    • admin says:

      @radu: La fiecare interviu de la sfarsitul jocului, atacantul insista ca e mereu gata de actiune, ca a primit toate indicatiile necesare, toate aprobarile sa traga la poarta, etc…
      De ce am da vina pe antrenor / directorul tehnic sau pe presedintele clubului?

      Poate ca in deplasare terenul eram mai plat, iarba mai buna. Acasa e gazonul inundat, cam mlastinos, asa, ca-n Delta. Ok, dar atacantul e platit sa dea goluri cand joaca acasa in Delta, nu neaparat in deplasare la baltici.

      Daca le-au testat in demonstratii (si posibil si in Ucraina) dar tot nu sunt bagati in seama, ce ar putea face?

      Daca le-au testat si n-au performat, atunci sa faca unele mai bune.

      Daca rezultatele au fost bune, atunci fie continua sa vina la demonstratii (surpriza, asa fac toate start-up-urile) sau ridica coada sus si vand la altii.

      ei cam trebuie sa vanda drone pana la urma

      Corect. Daca au fost asa de performante in testele MApN, inseamna ca se vand ca painea calda in Ukr si la arabi. Cate au vandut pana acum?

      Ca sa te cheme producator, trebuie sa fi produs ceva. Unde-s cifrele de productie? Altfel, nu te cheama producator ci powerpointist.

  20. Xv says:

    Aci cateodata parca e o adunatura de adolescemti intarziati, care bat din picior ca dl Goe.
    Ca MAIul, ca politistii, ca nush ce.
    Ca aia e sportu national, perdelele de fum si aruncatu pisicii.
    De zeci de ani se screme MApNul sa schimbe PAul, cu rezultatul cunoscut.
    Dar aia “uita” toti.
    Au acu motive sa dea vina pe esecul institutional ridicat la rang de arta in M100.

    “Ministrul Apărării acuză presiuni pe semnarea contractelor din SAFE: ”Se semnează cu pixul, cu mâna dreaptă, nu cu mâinile legate la spate, forțați de a semna contracte”
    13 mai 2026:

  21. Mihais says:

    XV,dacă doreau sa schimbe PM o făceau. Luau câte 3000 de puști anual și gata,erau schimbate până acum.
    Deci nu știu cât s-au scremut și cat au zis unii prin PDF că “ar trebui sa…”

  22. Xv says:

    De ce s-a testat Tavorul la Cheia prin 2003? Ca nu s-a facut de capu VMului.
    Da, producatorii aveau gargaragii buni la vanzari, plus multe proptele prin Victoria si Cotroceni, dar se acceptase ca tre sa trecem intr-o zi la 5,56, cu juma de gura, evident.

    Stiu f bine ca ii durea in pwla pe cei din M100, am si spus dupa cativa ani, pe semper. Altele erau prioritatile. Si am mai spus ca atata vreme cat sunt muntii aia de lazi de munitie in 7,62 in depozite (i-am vazut si m-am calmat rapid) nu va lua nimeni in serios schimbarea armei.

    Oricum abonatii erau Cugiru, cu aceeasi “noua pusca automata” rebotezata “arma de asalt” pt a da aparenta schimbarii publicului amator.

    Si Cugiru venea de manuta adus de MApN, nu de MI.

    “Fabrica de Arme Cugir dezvoltă, în colaborare cu Ministerul Apărării Naţionale, o nouă puşcă de asalt pe scheletul celebrului AKM.

    Pușca automată de calibru 5,56×45 milimetri assault rifle, model 2017, prototip produs la Fabrica de Arme Cugir, a fost prezentată, marți, la poligonul din cartierul albaiulian Micești, cu ocazia manifestărilor dedicate Zilei Armatei Române.

    ”Este un produs făcut la Fabrica de Arme din Cugir, un produs nou, 2017, principiul este același cu AKM-ul doar că este o armă cu calibrul mai mic, de 5,56X45 mm. Este o armă în plastic, ajustabilă în funcție de umărul militarului. Inclusiv mânerul e din plastic și încărcătorul e dintr-un aliaj mai ușor. Cu alte cuvinte arma este cu în jur de 300 de grame mai ușoară decât un AKM. Este un produs nou, în dezvoltare și omologare cu Ministerul Apărării Naționale din România”, a declarat, presei, Andrei Sărmășan, economist la Fabrica de Arme din Cugir, scrie ziarulunirea.ro.

    Detalii privind caracteristici tehnico-tactice nu au putut fi oferite. Produsul așteaptă omologarea MApN, iar apoi va putea fi produs în serie.”

  23. Caudillo says:

    https://psnews.ro/trenul-sanitar-de-73-milioane-de-euro-din-programul-safe-ridica-semne-de-intrebare-contractul-pe-filiera-arafat/

    Bah sa moara mama lui Ștefan cel Mare, de ce trebuie sa cumpărăm un tren sanitar cu 73 milioane euro?

    Ca să mai facă rost Gruia Stoica niste bani cu VFU Pașcani, asta după ce a jefuit Bucureștiul cu tramvaie supraevaluate, pentru care Nicușor Dan a făcut plângere la DNA cât era primar?

    https://buletin.de/bucuresti/stb-obligata-din-nou-sa-cumpere-tramvaiele-rusesti-supraevaluate/

  24. Xv says:

    Pentru ca Ayatollahu e gaura neagra cand e vb de dat comenzi si marit felia din tortu lui personal.
    Asta e cand ceainicu se face tren.

  25. Mihais says:

    XV,sunt unii ce nu erau născuți pe când am intrat în NATO.Nu zic că voiam NATO cu 10 ani înainte a intra.
    Polonezii s-au pus pe schimbat calibrul la in anii 90,până să intre.Si nu cred că muniția lor era mai putina,dar nu au făcut treabă peste noapte.

    Era fix 0 necaz dacă făceau un AK făcut compatibil cu încărcătoare de M4in 5.56.Costa cu mult parandarat 40 de milioane întinși pe 10-20 de ani .
    Puteau să tragă și-si,cum de fapt a fost bambilici cu 5.45 și 7.62.
    Deci zicem același lucru,că doreau din vorbe,cândva,în imensitatea viitorului.
    Fapte,canci.

    Iar amu,o sa ajungem la vb Habarnistul,să ne rugăm să fie FN.

    Ăștia măcar fac ceva mai important decât puștile,adică mitraliere.

  26. Xv says:

    Polonezii au trecut declarativ la 5,56 mm, dar NU au renuntat la Kalas.
    Au trecut la un Kalas in 5,56 (Beryl) in loc de unul in 5,45 mm (Tantal parca)
    Prostie dpdv economic, bani aruncati, dar mejterii lor au fost multumiti ca militarii si-au furat singuri caciula.

    Dar ok, unii sunteti obsedati ca la ei e totul roz.
    Cauta la cehi, acolo chiar e.

    Poti sa-i lauzi pe polski ca la mijlocul primului deceniu dupa 2000 “Cugiru” lor a scos MS… aia.

    Aia da, e altceva.
    Ca o fi mai buna sau mai proasta ca un Beryl sau Tantal nu stiu, dar probabil ca accesorizarea era usoara si materialele mai bune.

  27. Caudillo says:

    https://www.libertatea.ro/stiri/ilie-bolojan-contrazice-sri-si-spune-ca-a-avut-autonomie-in-contractul-cu-digi-5765869

    Eu am aflat din presă cine a semnat acest contract. Instituțiile care au făcut aceste contracte trebuie să fie cât mai transparente posibil. Dar unele au clauze de confidențialitate, pentru că sunt contracte de armament”, a spus Ilie Bolojan, la Euronews.
    Citeşte întreaga ştire: Ilie Bolojan contrazice SRI și spune că a avut autonomie în contractul de 196 de milioane de euro cu DIGI: „Am aflat din presă cine a semnat”

    ……..

    SAFE nu doar că e plin de puroi, dar puroiul dă pe dinafară, dacă Bolojan pretinde că a aflat de contractul cu Digi din presa.

  28. ionica fonosch says:

    !!!! Dronele de la greci si turci nu au explodat !!! Cum ramane cu bruiajul rusesc ???
    *Alex/rumil 🙂
    Chestia cu Starlink este fumata de mult. Inteleg ca vedeti tocatorul ala pe post de antena si gata este Starlink. Este de fapt o antena Kymeta, iar serviciile de banda spatiala sunt de o alta provenienta. Ucraina foloseste la ora actuala o varianta militarizata a Starlink denumita Starshield pe care vecinii o folosesc pentru alte scopuri cu ar fi „backhaul”(pentru cunoscatori) si nu pentru aplicatii operationale. Asta o includem la multi vad, putini cunosc.
    !!!! Dronele de la greci si turci nu au explodat !!!
    https://www.npr.org/2025/10/17/nx-s1-5575254/spacex-starshield-starlink-signal
    * Kymeta 🙂
    https://satnews.com/2025/06/23/kymetas-breakthrough-multi-band-antenna-redefines-connectivity/
    * Backhaul 🙂
    https://dgtlinfra.com/what-is-backhaul-wired-wireless-fiber-ethernet/
    *Thales I-Master 🙂
    https://www.thalesgroup.com/en/solutions-catalogue/defence/i-master-airborne-surveillance-radar
    PS din putul gandirii :-))))

  29. ionica fonosch says:

    *Frequency/SATCOM + encrypted video link 🙂
    [rezistenta la bruiaj barcuta ucraineana]
    https://uasdefense.io/drones/naval-usv-uuv
    **CRPA Antennas and Cameras: FP-1 and FP-2 UAVs 90% Ukrainian-Made 🙂
    https://militarnyi.com/en/news/crpa-antennas-and-cameras-fp-1-and-fp-2-uavs-90-ukrainian-made/

  30. Caudillo says:

    https://www.reuters.com/business/finance/drone-crashes-severed-fingers-13-billion-silicon-valley-military-startup-2026-06-05/

    Ceva probleme cu dronele V-BAT, din păcate o româncă și a pierdut degetele, să sperăm că medicii vor reuși să-i repare mâna

    After a gory incident that partially severed a U.S. Navy official’s fingers during a test of its V-BAT drone, Shield AI had addressed safety concerns with new landing gear and warning stickers near the propeller. “(The) aircraft is, tip to tail, just a radically better airplane,” Tseng told Forbes last year.

    Now it’s happened again.
    A Romanian Navy official’s hand was caught in a V-BAT propeller on May 12 during a Shield AI training exercise on a boat off the Texas coast – severing two of her fingers and fracturing a third, a spokesperson for Romania’s Ministry of National Defence told Reuters.

    The incident, which has not previously been reported, comes as Shield AI struggles to overcome years of technical hitches and safety concerns with its V-BAT, according ‌to interviews with 21 former employees, industry executives and investors, and a Reuters review of a whistleblower complaint, a lawsuit related to hostile work environments and company presentations.

    Reuters found that the V-BAT has crashed more than 50 times over the past 18 months, that several staff who raised safety concerns were dismissed and that a Cessna plane with a Shield AI employee and his child aboard had to take evasive action to avoid a mid-air collision with a V-BAT.
    Shield AI also allegedly obscured technical flaws with its V-BAT, which costs about $1 million, to help land military sales, according to a previously unreported whistleblower complaint filed in May to the Department of Labor’s Office of Administrative Law Judges and reviewed by Reuters.

  31. ionica fonosch says:

    * Ucrainieni citeaza defenseromania , defenseromania citeaza pe ucrainieni :-))))) aduce a PSYOPs ! Conducerea de partid si de stat… cand isi prind nevasta cu alti …as usual sparg geamurile la ambasada americana :-))) asa era bancul cu cubanezi :-))))
    https://www.defenseromania.ro/platformele-de-cercetare-americane-au-disparut-din-marea-neagra-care-ar-putea-fi-explicatia_645468.html
    ** Avand in vedere articolul de mai sus si faptul ca nimeni nu a oferit informatii despre “antenute” , Sistemul inteligent de război electronic (EW) KVERTUS LTEJ MIRAGE este o tehnologie de ultimă generație dezvoltată de compania ucraineană Kvertus. Acesta este conceput pentru a neutraliza dronele și sistemele aveambrate fără pilot (UAV) care utilizează protocoale avansate de comunicații rezistente la interferențe 🙂 [deci am avut de aface cu un swarm de drone , au aruncat in aer “barcuta awacs” sa nu aflam noi prea multe !]
    https://kvertus.ua/en/product/ltej-mirage/
    * sistemul Cerberus [marie cu alta palarie ..poza antenute ..]
    https://dev.ua/en/news/zaskhyst-1753678658
    * Ce zic rusi de dronele ucrainiene 🙂 [principalele site-uri warzone si topwar ….mucles omar…]
    https://www.kyivpost.com/analysis/29068
    PS putina istorie 🙂 The FL-boat (Fernlenkboot, literally “remote controlled boat”) was a weapon used by the Imperial German Navy during World War I. It was a remote-controlled motorboat, 17 m long, carrying 700 kilograms (1,500 lb) of explosives, which was intended to be steered directly at its targets – initially the Royal Navy monitors operating off the coast of Flanders.
    https://euro-sd.com/2024/09/articles/40191/sea-drones-at-war-tactical-operational-and-strategic-analysis-of-maritime-uncrewed-systems/

  32. Caudillo says:

    https://www.facebook.com/share/r/1BB7nhCdQR/

    Video cu drone navale germane Lissen, WW2.
    Operatorul bărcii sarea din barcă înainte de a fi lovită tinta

  33. ionica fonosch says:

    *Battle of Alexander Fort (or Battle of Tyub-Karaganskom)The day after the main engagement, the Soviets evacuated the remains of their flotilla without British interference. The second seaplane from the tender Aladir Useynov scored a direct hit with a bomb on the grounded destroyer Moskvitianin, before crashing into the sea. 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=temgmfPL1tE
    ** PT Boats statistici 🙂
    https://www.nationalww2museum.org/visit/museum-campus-guide/kushner-restoration-pavilion/pt-305/pt-305-fact-sheet
    PS inspirata de navele contrabandistilor cu alcool :-))))
    https://www.hisutton.com/USN-Semi-Submerged-Torpedo-Boat.html

  34. Ion Valcu says:

    Daca haholii ar fi fost mai dedicati, eliminau riscul de man-in-the-middle.

    WW2 low-tec still works 🙂
    https://warfarehistorynetwork.com/article/kaiten-imperial-japans-human-piloted-torpedo/

  35. ionica fonosch says:

    * Apropo de Constanta 🙂
    https://www.defenseromania.ro/sua-ingrijorate-de-strategia-iranului-remember-2011-iranienii-au-deturnat-de-la-sol-si-capturat-o-drona-rq-170-sentinel_618169.html
    ** Avtobaza 🙂
    https://www.armadainternational.com/2024/05/iranian-avtobaza-sigint-system-electronic-warfare/
    *** Iran/clone 🙂
    https://www.secretprojects.co.uk/threads/iran-military-downs-us-rq-170-sentinel-spy-drone.14143/page-8
    PS Puterea oricărui semnal scade cu pătratul distanței. Datele OSINT din perioada incidentului au înregistrat niveluri de bruiaj GPS de peste 100% în regiune, afectând inclusiv navigația civilă. Deci, acest bruiaj ar interfera cu spoofing-ul de precizie și l-ar face inutilizabil. 🙂

  36. Caudillo says:

    https://youtu.be/GRUaY-17-qI?si=8L9RlZfwqUSZ9GA0

    Forgotten Weapons

    ZB cu lunetă IOR

  37. Xv says:

    I-ai gasit pe cei de la defense cu psyopsu…
    Hai sa fim sobri, nu au cunostintele necesare.
    Ca au agenda e cu totil altceva, dar n-ai macar un specialist psyops in presa la noi, nici Dungaciu nu are treaba, desi e de multa vreme intr-un domeniu conex, aka propaganda politica.

  38. Caudillo says:

    Auf wiedersehen!

    https://www.euractiv.com/news/germany-and-france-call-it-quits-on-fcas-fighter-jet-project/?fbclid=IwT01FWAST–dleHRuA2FlbQIxMABzcnRjBmFwcF9pZAwzNTA2ODU1MzE3MjgAAR4PvumoEsEq3TnWmgVxF0Ew0iaDCqik0J7Zq8P0__zB51Bnd1zFYf9fYVy_6w_aem_MMkLYPWG3K871B0Wzn5YiA

    https://www.spiegel.de/politik/deutschland-und-frankreich-stoppen-gemeinsamen-kampfjet-fcas-a-7e9fbe17-7f39-4259-981b-e3f00c0da9a9

    Proiectul franco-german al avionului de vânătoare FCAS a eșuat: Conform informațiilor obținute de SPIEGEL, cancelarul german Friedrich Merz (CDU) și președintele francez Emmanuel Macron au convenit să încheie proiectul de armament de miliarde de euro. Surse guvernamentale germane au indicat că au ajuns la concluzia comună că Dassault și Airbus nu pot ajunge la un acord privind dezvoltarea unui avion de vânătoare comun.

  39. habarnistul says:

    @Caudillo
    Ian McCollum nu prea stie ce spune , aia e povestea cosmetizata a IOR .
    L-am cunoscut candva pe Dnul Grünbau , omul care avea legitimatia nr 3 din IOR . Nicolae Malaxa şi Max Auschnitt au cumparat o fabrica de optica falimentara din Franta si cateva zeci de patente germane ( de la Schneider Kreuznach , Zeiss , Leica sau Optikotechna care in prezent se numeste MEOPTA ) si desigur sticla de la Schott , tot din Germania .
    Adevaratele probleme erau legate de stabilitatea termica , care s-a realizat prin importul chitului de etansare , cum altfel ( ? ) tot din Germania .
    Sovieticii au avut aceleasi licente germane de la Zeiss , de aia seamana luneta IOR cu cele sovietice … ale noastre erau mai bune la anumiti parametri , alea sovietice la alti parametri .
    Optica nu m-a interesat in mod deosebit , am amintiri estompate … stiu ca ale noastre erau mai grele ( din nefericicire … reticulul nostru era ceva mai grosier , dar nu deformau imaginea pe margine si erau mai luminoase ) . Nu am fost cei mai buni , dar eram pe lista !

  40. Caudillo says:

    The company was established in 1936 as a joint-venture between the Romanian industrialists Nicolae Malaxa and Max Auschnitt, engineer Petre Carp, with participation from the French companies Optique & Précision de Levallois and Bernard-Turnne.

    https://en.wikipedia.org/wiki/I.O.R.

    HABARNISTUL,

    Atât am găsit eu despre IOR,
    Poate vreodată vei detalia istoria IOR, ca sa n o pierdem, cel puțin eu asta am avut în minte când am scris articolul despre pistolul Avram și pușca ZB cu lunetă IOR , să mai salvez ceva din istoria militară a României

  41. Caudillo says:

    https://www.afas.ro/wp-content/uploads/2013/03/Sesiune_comunicari_stiintifice_2012.pdf

    Tot căutând cate ceva despre istoria militară românească am găsit în format PDF o lucrare interesantă

    STATUL MAJOR AL FORŢELOR AERIENE
    ŞCOALA DE APLICAŢIE PENTRU FORŢELE AERIENE
    „AUREL VLAICU”
    70 DE ANI DE LA INTRAREA ROMÂNIEI ÎN AL DOILEA
    RĂZBOI MONDIAL. CONTRIBUŢIA FORŢELOR
    AERIENE ROMÂNE ÎN CAMPANIA ANULUI 1941.
    Doctrină, instruire şi înzestrare. Personalităţi. Acţiuni militare
    Volum coordonat de
    General-locotenent dr. CÂRNU Fănică
    Comandor Nicolae GRIGORIE
    Comandor dr. Emil CIMPOCA
    Comandor dr. Marius-Adrian NICOARĂ
    Editura Centrului Tehnic-Editorial al Armatei
    Bucureşti-2012

    SECŢIUNEA A 2-A – Contribuţia forţelor aeriene române în Campania
    anului 1941. Acţiuni militare. Personalităţi…………………………………………….
    288
    Constituirea, pregătirea şi dotarea trupelor aeropurtate române la începutul
    celui de-al Doilea Război Mondial, col. dr. Mircea TĂNASE……………………..
    288

    Plutonul cu misiuni speciale s-a
    pregătit prin acţiuni specifice (diversiune, sabotaje etc.) la obiective civile şi
    militare reale: Poşta Centrală şi Telefoane, Uzina Grozăveşti, lacul Scropoasa,
    Curtea de Argeş, Termocentrala Doiceşti-Târgovişte, Comandamentul
    garnizoanei Galaţi, Comandamentul A.C.A şi al garnizoanei Brăila, trecătoarea
    Câineni-Turnu Roşu, podul de peste Argeş din zona Copăceni (atac de noapte)
    etc. La aerodromul Siliştea, „paraşutiştii invizibili“, după o cercetare amănunţită
    şi întocmirea planului de atac al acestuia, au atacat aerodromul, misiunea fiind
    considerată o reuşită, chiar dacă, în timpul atacului, sergentul Nichita a murit
    împuşcat de apărătorii aerodromului.

    ……

    După cum scrie in lucrare, există o istorie prea puțin cunoscută a militarilor români din timpul WW2 ,care din păcate din cauza unor retardați/ trădători de neam și țară probabil că tot așa va rămâne

  42. Xv says:

    Povestea cu plutonu/compania ms e bine cunoscuta din prima jumatate a anilor 90.
    A aparut si-n revista Aeronautica, posibil chiar in 91, primu nr, apoi si-n Viata Armatei, cu marturii de la un veteran si poza cu briceagul din dotarea lor.
    Istoria lui Mircea Tanase a aparut mult mai tarziu.
    A scris si col Soare, tot generalitati, ca altceva nu stie nimeni.
    Pe vremea aia ma amageam si io ca au executat si misiuni in spatele dispozitivului inamic.
    Nope, nimic concret; doar vesnicul “se zice”.
    Aplicatii (Posta si Curtea de Ag) si atat. Plus studiu rusa si maghiara si ju jitsu. Tinuti in rezerva.
    Povestea cu lupta din august 44 a aparut in anii 80 in revista Cutezatorii. Cu o poza pe ultima coperta.
    “Se zice ca” regimentul Brandenburg de la sarbi ar fi trebuit sa fie desantat (nu parasutat) la Otopeni-Baneasa.
    E o carte din anii 80, “Operatia romana de acoperire” care pomenea asta.
    Deci stiau si copiii atunci.
    Nu s-a anuntat la stiri, aia da.

  43. Xv says:

    Pe langa parasutistii care erau la aerieni, uscatii pregateau o unitate de inf aerotransportata in planoare.
    N-aveau planoare, dar nu era problema, din condei apareau.
    Cred ca la Soare am citit povestea asta, fara multe detalii, pomenita in trecere, pt ca unitatea aia n-a mai existat.
    SSIul pregatea de asemenea parasutisti, dar parasutarea era strict pt infiltrare izolata, individual sau in grupuri minuscule.
    Radu Theodoru a scris o carte cu o misiune de-asta, dar fara legatura cu realitatea, insa probabil auzise ceva la vremea respectiva.
    Despre parasutistii romani pregatiti de SOE sau sovietici se pomeneste f rar, au existat, dar cu o importanta minima, spre deosebire de polonezi (cu unitati si la englezi si la sovietici) sau cehoslovaci.

  44. habarnistul says:

    Despre IOR nu prea mai are cine sa ne spuna , totul s-a pierdut ( probabil ) . Apropierea de gigantul Zeiss si Schott ne-a pus pe lista producatorilor de optica , dar adevaratul secret era in oamenii de acolo si cunostiintele acumulate de ei , nu doar in cumpararea de tehnologii ( mai mult sau mai putin ) secrete . In anii ’80 erau deja batrani , sau pensionari .
    Oare cati dintre cititori se palpita ( ! ) la citirea unor parametri fizici optici legati de reflexie , refractie , absorbtie , difuzie etc ?
    A , unii parametri optici sunt controlabili prin alegerea judicioasa a unei sticle optice de calitate superioara ( de regula borosilicat ) sau cu adausuri de elemente chimice denumite ” pamanturi rare ” cum ar fi Lanthanum , sau smecheria celor de la Zeiss si Leitz ( cunoscut la noi sub marca Leica ) de a depune vapori de metale ( ioni ? ) prin evaporare in vid si imprastiere electrostatica prin asa numita tehnologie dicroica de imprastiere diferentiala multistrat ( ? ) , IOR cumparand instalatii de la Baltzer ( tot Germania , cum altfel … ) mai simplu de inteles pentru cititori : sunt acele culori ciudate , vizibile cand remarcam reflexia in lumina solara , o nuanta mov , verde sau rosie reflectata de optica de calitate .

  45. Caudillo says:

    HABARNISTUL,
    Ajungem tot la un celebru Memoriu din 1930, Înzestrarea armatei romane in perioada interbelica, vol 2, respectiv la importanța resursei umane

    …..

    Se poate să nu se înţeleagă un lucru aşa de evident că o uzină nu constă în ziduri şi maşini, care se pot oricând cumpăra şi aşeza, ci în personal meşterit prin lucru, şi cu atât mai apt cu cât a lucrat mai mult, şi în personal tehnic de conducere, care nu se face în şcoli, oricât de înalte ar fi ele, ci în uzină, prin lucru?
    Se poate să nu se înţeleagă că existenţa unei activităţi industriale permanente, într-o ţară, nu este utilă numai pentru că dă lucrul fabricat care i se cere, ci mai ales pentru că constituie ambiţia industrială, ambiţia tehnică, din care generează capacităţile tehnice chemate să rezolve probleme tehnice de material în chiar timpul războiului, şi o întreagă armată de meşteri fără a căror activitate pe front şi înapoia lui, nu se mai poate face război astăzi?

  46. habarnistul says:

    Aici inchei divagatia despre IOR

    Sticla optică din viața reală include lentilele camerelor și binoclurilor, prismele și ferestrele de sticlă ale instrumentelor de imagistică și vizualizare și filtrele optice de lumină de analiză și fotometrie echipamente sau altele . În aceste dispozitive, sticla este folosită pentru a mări optic obiecte, pentru a filtra lumina sau pentru a produce imagini.
    Diferite tipuri de materiale din sticlă optică oferă rezultate diferite pentru aceste proprietăți: indice de refracție, transmisia luminii, absorbția luminii și dispersia luminii. În funcție de performanța cerută, producătorii de produse pot, prin urmare, să folosească un tip de sticlă sau altul.
    Materialele obișnuite din sticlă optică utilizate in prezent sunt enumerate mai jos:

    Sticla BK7
    sticla B270
    Sticlă Caf2
    Pahar K9
    sticla SF11
    Pahar de cuarț ( ? )
    Sticla colorata
    Sticlă de safir (aluminiu )
    Compozitia generala de sticlă optică esteîn mare parte constituita din diferite tipuri de oxizi.
    Acestea introduc proprietăți specifice, de obicei în funcție de cantitatea și tipul de oxid printre alți factori.
    De exemplu, adăugarea de oxid de plumb crește indicele de refracție al sticlei. Oxizii care pot fi utilizați pentru fabricarea sticlei optice includ următorii:
    Oxid de bor
    Oxid de zinc
    Oxid de alumină
    Oxid de plumb
    Oxid de bariu
    Pentoxid de fosfor
    Oxid de germaniu ( pentru IR ) .
    Un filtru de sticlă optic este un tip de material optic care transmite selectiv și blochează anumite lungimi de undă ale luminii sau culori deschise. Acestea sunt utilizate în diferite aplicații, inclusiv în medii industriale și dispozitive ale unităților medicale sau instrumente utilizate în experimente științifice.

    În setările industriale, filtrele de sticlă optică pot fi găsite în mașinile de imprimare 3d și în alte echipamente sau sisteme de producție. În domeniile medicale și laboratoarele de cercetare științifică, filtrele fac parte din instrumentele de imagistică și vizualizare utilizate în spectroscopie sau microscopiesau termoviziune , minim patru ferestre …

  47. radu says:

    Ce se mai aude cu SAFE asta, si cu armele lu peste? A luat Dinamo decizia sau e ocupata acum (dupa ce a scos pe tusa ceva obstacole de la Steaua) sa scoata pe tusa si ceva obstacole politice?

    Mai luam ceva la anti-drone sau arme de infanterie? Se mai fac aici ori le luam pe bucati si cel mult le asamblam aici? Avem ceva filmari cu echipa tactica SIAS testand armele alea prin transee pe la Cincu si dand lectii FOS ale Armatei despre cum trebuie folosite si intretinute in teren? Ori decide DNA si Lia prin decret judecatoresc ce arme trebuie luate si mai ales in ce conditii sau daca ne mai agitam sa dotam armata de fapt, ori inchinam tara cum faceau boierii aia de ii mai taia ori punea in tepe Vlad sau Stefan acu ceva secole?

    Adica ucrainienii dau foc Moscovei cu drone zilele astea si noi fluieram a paguba si ne kk pe noi din cauza ca Dinamo vrea sa decida si sa directioneze Nationala cum vrea ea, chiar daca o duce de gard, desi puteam sa avem/facem si noi chestii similare ori macar sa avem ceva apropiat.

  48. habarnistul says:

    Buna intrebare legata de SAFE , oare are vreo legatura cu o demisie la MAI ? a parca am mentionat anterior niste vizite la cotrococeni ale lui samuel fritz … atat s-a putut , ar spune unii … dar ce sa vezi , FN au clocit FN ARKA , un fel de gunoi destinat civililor din SUA si maimutelor din Romania . FN ARKA nici nu poate fi vorba , ori SCAR , ori HK 416 . Nu se negociaza nimic la acea platforma , ca lui ARKA ii lipseste manerul portinchizator pe lateral , iar noua arma nu e confirmata in teatru …

Leave a Reply